Корисничке алатке

Алатке сајта


Action disabled: source
битка_код_метаура

Битка код Метаура

Битка код Метаура, одиграла се 207. пре Христа између римске и картагињанске војске близу реке Метаур. Картагињанском војском командовао је Ханибалов брат Хасдрубал Барка, а римском војском командовала су два конзула Гај Клаудије Нерон и Марко Ливије Салинатор. Хасдрубал Барка је у пролеће 207. пре Христа прешао Алпе са циљем да се споји са војском свога брата Ханибала. Марко Ливије Салинатор је био задужен да заустави Хасдрубала у Падској низији, а Гај Клаудије Нерон је био задужен да се бори са Ханибалом. Нерон је након победе над Ханибалом крај Грумента пожурио да помогне Салинатору, па је дошао до њега са 7.000 војника. Заједнички су победили картагињанску војску у бици код Метаура. Хасдрубал Барка је погинуо у тој бици, а Нерон је дао да се одсечена Хасдрубалова глава баци у Ханибалов логор.1)

Хасдрубал прелази Алпе

Хасдрубал Барка је након пораза у бици код Бекуле 208. пре Христа кренуо са војском у Италију да помогне свом брату Ханибалу. Успео је да умакне Сципиону Африканцу и да дође до Алпа, где је причекао да прође зима. Прешао је Алпе у пролеће 207. пре Христа много лакше и брже него што је било ко очекивао и одмах су му се у Падској низији прикључила галска племена.2) За разлику од Ханибала при преласку Алпи нису га спречавала галска племена на Алпима.3) Гали на Алпима су отада поштовали Картагињане и нису се као у доба Ханибалова преласка бојали да је он за њих опасност. Поред тога иза Ханибала је остао укрчен пут, којим је Хасдрубал могао да се креће. Прешао је Алпе са ратним слоновима. И Ханибал и римски конзули били су изненађени како брзо је Хасдрубал прешао Алпе и спустио се у Падску низију.

Римске припреме

Римљани су још током 208. пре Христа сазнали да је Хасдрубал Барка на путу према Италији и бојали су се рата са двојицом браће, Ханибалом и Хасдрубалом Барком. Чим су изабрана два конзула за 207. пре Христа један од њих Марко Ливије Салинатор добио је задатак да спречи Хасдрубала Барку, а други конзул Гај Клаудије Нерон добио је задатак да се бори против Ханибала на југу Италије. Оба конзула су требали да спрече да се споје војске два брата, јер би удружени постали изузетно опасни. Ливије је требао са војском да дочека Хасдрубала при силаску са Алпа у Цисалпинској Галији, тј у Падској низији.4) Жалио се да за разлику од другога конзула није добио довољно квалитетне војске, па му је Сенат одобрио да изабере војску по потреби. Ханибал је намеравао да поврати у Луканији градове, који су прешли на римску страну, па је сакупио војску и дошао до Грумента, где је успоставио логор.5) Гај Клаудије Нерон је са римском војском успео да код Грумента победи Ханибала 207. пре Христа.6) Након пораза Ханибалова војска се повукла, а онда су након неколико побегли.7) Гај Клаудије Нерон је са војском кренуо за Ханибалом и цело време га је пратио.

Нерон долази да помогне Салинатору

Хасдрубал Барка се појавио у Падској низији раније него што је било ко очекивао, па је неометано дошао до Плацентије, коју је једно време опседао. Сматрао је да би заузимање Плацентије имало велики ефекат на друге. Ипак након некога времена одустао је од опсаде Плацентије. Хасдрубалов циљ је био да се споји са Ханибалом. Послао је Ханибалу курире, предлажући да се састану у Умбрији, али курири и поруке завршили су код конзула Нерона.8) Гај Клаудије Нерон је одмах кренуо са 7.000 пробраних војника са циљем да помогне Марку Ливију Салинатору да заустави Хасдрубала. Ливије је био у почетку опрезан, тако да је дозволио Хасдрубалу да дође до града Сене, јужно од Метаура. Када је стигао Нерон са 7.000 војника тада се Ливијев логор налазио крај Сене, а Хасдрубалов логор је био на око километар удаљености од римскога логора.

Хасдрубал покушава да побегне

Када је стигао Гај Клаудије Нерон са 7.000 војника била је ноћ, па је Марко Ливије Салинатор одлучио да не шири логор, са циљем да прикрије од непријатеља долазак нове војске.9) Нову војску су примали на место на коме је логоровала постојећа, а све са циљем да обману Хасдрубала. Са Ливијем је био и пропретор Луције Порције Лицин. Током следећега дана Римљани су извели своју војску, спремајући се за битку. Хасдрубал је исто тако извео своју војску, али војску је повукао у логор када је уочио много више коњице и уз то необичнију коњицу.10) Хасдрубал је посумњао да је дошао други конзул, па је преко ноћи неопажено умакао са војском.11) Током повлачења издали су га водичи, па није далеко одмакао. Дошао је до реке Метаур, где је безуспешно тражио погодан газ, па је са расутом војском дочекао јутро. Римска војска је лако пронашла Хасдрубала, па је он био присиљен да припреми војску за предстојећу битку.

Бројно стање

Битка се одвијала на обали реке Метаур, али тачно место битке није познато. Није познато ни бројно стање две војске. Подаци античких извора су или недовољни или контрадикторни. Апијан например наводи да су Картагињани имали 48.000 пешака, 8.000 коњаника и 15 слонова.12) Тит Ливије тврди да било више од 61.000 погинулих или заробљених, а још више их је побегло из битке.13) Бројеви изгледају пренапухани, а посебно кад се упореде са Полибијем. Према неким модерним проценама Хасдрубалова војска је имала око 30.000 војника: Римска војска је била бројнија, биле су четири римске легије, савезници и 7.000 војника, које је довео Нерон. Свеукупно је изгледа било око 40.000 војника. Марко Ливије Салинатор командовао је двема легијама, а пропретор Луције Порције Лицин је исто тако командовао са две легије. Картагињани су имали много мање коњице од Римљана.

Почетни распоред снага

Као и већина картагињанских војски и Хасдрубалова војска представљала је мешавину различитих народа. Хасдрубалово десно крило налазило се уз обалу реке Метаур, а лево крило је распоредио на неприступачном брдовитом терену. Коњицу је распоредио на десном крилу, да би се супроставили римској коњици, која је била бројчано надмоћнија. Лево крило Хасдрубалове војске било је заштићено брдима са леве стране и гудуром испред њих. Хасдрубалову елитну војску представљали су Ибери, који су били наоружани штитом и мачем и распоређени су на десном крилу заједно са нешто афричке војске.14) У центру бојне линије иза слонова распоредио је Лигуре,15) који нису били извежбани попут војске на десном крилу. На левом крилу распоредио је необуздане Гале, за које се надао да ће бити заштићени тереном, на коме су се налазили.16) Хасдрубалова војска имала је дубоку линију. Марко Ливије Салинатор командовао је римским левим крилом, а Гај Клаудије Нерон командовао је десним крилом.17) Централним делом римске војске командовао је пропретор Луције Порције Лицин.18) Римска коњица је била распоређена на римском левом крилу насупрот картагињанске коњице.

Битка

Битку је започело римско лево крило, које је напало каратгињанско десно крило. Нешто касније у битку је ушао римски центар. Картагињанска коњица је падала пред налетом бројније римске коњице. Међутим картагињанско десно крило и центар су одолевали, а ратни слонови су у почетку разбијали римски поредак, што је било повољно за Хасдрубала.19) Како је битка одмицала слонови су се отели контроли. Гај Клаудије Нерон покушао је да нападне Гале на картагињанском левом крилу, али како у томе није успевао одлучио је да покуша на другом месту.20) Нерон је након тога повео своју војску на десно непријатељско крило и ту је почео да напада. Био је то тако брз маневар, да су сви били изненађени. Након тога почео је да напада непријатељско десно крило са стране.21) Ибери на левом крилу су се нашли у великој невољи.22) Десно Хасдрубалово крило није могло да издржи напад са две стране, па је уследила паника и бег у нереду. Део деснога крила побегао је према Лигурима у центру, повећавајућои конфузију и неред. Након тога картагињански центар је био нападан са три стране. Нерон је напао са леђа, Ливије је нападао са бока, а Порције однапред. До тога тренутка картагињанска коњица је била потпуно поражена, а повлачењем центра дошло је до општег повлачења картагињанске војске. Картагињани су имали много жртава због повлачења у нереду. Када је схватио да је изгубио битку Хасдрубал Барка се упутио у најгушћу непријатељску масу и тада је погинуо.

Последице

Гај Клаудије Нерон је дао да се Хасдрубалу Барки одсече глава. Глава је однешене и бачена у Ханибалов логор као доказ о томе како му је завршио брат. Битка код Метаура представљала је прекретницу, јер након тога Ханибал више није могао да рачуна ни на какво велико појачање. Ханибал је остао још неколико година на Апенинском полуострву покушавајући да одржи на окупу своје савезнике. Ханибал је отишао у Африку тек након директнога похода Сципиона Афричкога на Картагину.

Литература

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3)
Ливије 27.39
4)
Ливије 27.38
5)
Ливије 27.41
6)
Ливије 27.41-42
7)
Ливије 27.42
8)
Ливије 27.43
9)
Ливије 27.46
10) , 11)
Ливије 27.47
12)
Апијан Ханибалов рат 52
13)
Ливије 27.49
14) , 15) , 16) , 17) , 18) , 19) , 20) , 21) , 22)
Ливије 27.48
битка_код_метаура.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/05 22:11