Корисничке алатке

Алатке сајта


Action disabled: index
гнеј_корнелије_сципион_асина

Гнеј Корнелије Сципион Асина

Гнеј Корнелије Сципион Асина (лат. Cnaeus Cornelius Scipio Asina), римски војсковођа и политичар за време Првога пунскога рата. Био је римски конзул 260. пре Христа и 254. пре Христа. Крив је због заробљавања римске флоте у бици код Липара 260. пре Христа, због чега је добио надимак Асина (на латинском магарац). Заслужан је за освајање Панорма 254. пре Христа.1)

Сципиони

Припада патрицијској породици Сципиона. Син је Луција Корнелија Сципиона Барбата, конзула 298. пре Христа и брат Луција Корнелија Сципиона (конзула 259. пре Христа). Стриц је Публија Корнелија Сципиона, конзула 218. пре Христа и Гнеја Корнелија Сципиона Калва, конзула 222. пре Христа.

Командант римске флоте и конзул

Изабран је први пут за конзула 260. пре Христа заједно са Гајем Дулијем. Након победе у бици код Агригента Римљани су на почетку Првога пунскога рата освојили велики део Сицилије, али пошто су Картагињани били поморски надмоћни многи обални градови прешли су на страну Картагине. Римњани су због тога одлучили да изграде флоту од 120 бродова, а за команданта римске флоте именован је Гнеј Корнелије Сципион Асина.2) Кренуо је преко Месинскога мореуза са само 17 бродова, колико је до тада било опремљено.3)

Заробљен на Липарима

Док је пловио добио је информацију да гарнизон на Липарским острвима има намеру да пређе на страну Римљана. Према Зонари радило се о картагињанској подвали.4) Гнеј Корнелије није могао да одоли таквом искушењу да заузме важан град без борбе. Ханибал Гискон је чуо за римску флоту, па је послао картагињанскога сенатора Бода са 20 бродова.5) Бодо је ноћу дошао до Липара и затворио је римску флоту у луци у Липару. Посаде римских бродова су се повукле на копно, а у паници која је настала Гнеј Корнелије Сципион се предао.6) Према Зонари Сципион није хтео да се преда, па га је Боде звао на преговоре и заробио га, а онда су се остали морнари лако предали.7) Због свега тога Гнеј Коренелије Сципион је касније добио надимак Асина, што на латинском значи магарац. Полибије је помињао и да су га лоше саветовали да се преда.8) Када је ослобођен из заробљеништва није баш јасно.

Освајање Панорма

Иако је био понижен и поражен, а поред тога од политичких противника добио је и погрдан надимак Асина, ипак је поново изабран за конзула. По други пут изабран је за конзула 254. пре Христа заједно са Аулом Атилијем Кајатином. Кратко време пре тога Римљани су изгубили готово целу флоту крај рта Пахина, али он и Кајатин су за три месеца изградили нову флоту од 220 бродова.9) Њих двојица су прешли на Сицилију са целом флотом од 300 бродова. Опседали су и заузели Панорм (данашњи Палермо), као најзначајнији картагињански град на Сицилији.10) У Панорму су оставили значајан гарнизон и вратили се у Рим.11) Због заслуга у освајању Панорма додељен му је тријумф.

Литература


Gnej Kornelije Scipion Asina

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 5) , 6)
Полибије 1.21
4) , 7)
Зонара 8.10
8)
Полибије 8.35
9) , 10) , 11)
Полибије 1.38
гнеј_корнелије_сципион_асина.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/05 21:36