Корисничке алатке

Алатке сајта


Action disabled: index
сима_андрејевић_игуманов

Сима Андрејевић Игуманов

Сима
Андрејевић Игуманов
sima_igumanov2.jpg
Рођење:
11. фебруар 1804.
Призрен,
Отоманско царство

Смрт:
8. март 1882.
Призрен,
Отоманско царство

Познат по:
Призренској богословији
и Игумановој палати

Сима Андрејевић Игуманов (Призрен, 30. јануар/11. фебруар 18041) — Призрен, 24. фебруар/8. март 1882),2)3), српски трговац и народни добротвор. Заслужан је за оснивање Призренске богословије и за задужбину, која је финансирала целу културно-просветну активност у Старој Србији и Македонији.

Трговац Игуманов

Рођен је на Три Јерарха, 30. јануара/11. фебруар 1804. године у Призрену. Имао је још тројицу браће.4) Његов брат Аксентије се замонашио, а доцније је постао игуман манастира Светога Марка крај Призрена. Сима је код њега одрастао у манастиру па је због тога добио надимак Игуманов.5) Живио је у Србији, затим у Битољу, Цариграду, Одеси, Кијеву.6) Брат га је послао на занат у фабрику бурмута, а Сима је био толико способан да је постао ортак у послу.7) Фабрика је била профитабилна, али Турци су је затворили, па је Сима отишао у Алексинац. У Алексинцу је са стеченим капиталом покушао да отвори фабрику бурмута, али не само да није успео да отвори фабрику него је изгубио сав капитал. Вратио се у Битољ, где је започео трговину пијавицама, које је преко Београда слао по целој Европи.8) Међутим турски паша му је отео један спремљени контингент, а када га је Сима тужио дошло је до дугога судскога спора у коме је Сима остао без новца. Паша је поред тога удесио да Сима буде бачен у тамницу, у којој је чамио пет месеци, а пуштен тек кад је паши поклонио посао са пијавицама.9)

Постаје богат

Започео је испочетка тргујући на ситно. У Цариграду се у то време у тамници нашао Куртеш-ага, пријатељ Симинога брата игумана.10) Бринуо се и обилазио агу у затвору, па му је ага дао скривени новац да га ако може оплоди трговином.11) Тај пут Игуманов је успео да се обогати и да разграна уносан посао. У Одеси је отворио фабрику и трговину дуваном. Посао са трговином дуваном је разгранао у Цариграду, Одеси, Кијеву и Београду. Живећи аскетски и предан Богу почео је да помаже манастир Светога Марка, а давао је и средства за школовање многим Србима у Русији. Почео је да поклања црквама, школама, сиротиштима и манастирима.12)

Подизање Призренске богословије

Године 1865. изгубио је сина јединца и то потпуно мијења његово дјеловање. Основао је тада Задужбину Симе Андрејевића Игуманова Призренца, а тестаментом је одредио да задужбином управља Српска православна црква.13)

Дао се у рад за народно добро, помаже цркве и подиже школе у родном крају.14) Главни циљ му је постао да се у Призрену подигне богословија у којој би се образовали свештеници и учитељи. У периоду од 1862. до 1871. дао је 10.000 дуката Призренској црквено-школској општини за откуп земљишта за богословију.15) Богословији је даровао и своју стару кућу у Призрену.16) Дана 16. априла 1871. ударио је темељ за богословско-учитељску школу у Призрену, која је потом дала низ народних дјелатника и свештеника, не само Јужној Србији, него и Црној Гори, Босни и Херцеговини. Издржавање те просветне институције осигурао је једним имањем, купљеним у Београду на Теразијама. У центру Београда се налази његова задужбина, тзв. Игуманова палата. Призренска богословија била је од огромне важности за српски народ. Поред мноштва свештеника и учитеља везана је и за тројицу српских патријарха: Варнаву, Павла и Гаврила. Варнава и Гаврило су били ученици, а патријарх Павле је био учитељ на Призренској богословији.

Повратак у Призрен

Симиним залагањем у Призрену је отворен и руски конзулат.17) Од 1872. поново је у Призрену гдје уз прекид 1875—1881. живи до смрти. Вратио се у манастир Светога Марка у коме је и одрастао.18) Ту је и умро 24. фебруара/8. марта 1882. Његова задужбина је дуго времена била активна. Имала је седиште у Београду, а одбор задужбине је преко министарства иностраних дела финансирао целу културно-просветну активност у Старој Србији и Македонији.19) Тим средствима су се школовали студенти у Београду, плаћали се учитељи, давале стипендије ђацима, одржавале и градиле школе.

Извори

  • Народна енциклопедија српско-хрватско-словеначка, друга књига, 1929.

Sima Andrejevic Igumanov

1)
Самоуправа, Сима Андрејевић - Игуманов, Босанска вила, број 3, Никола Т. Кашиковић, Прва српска штампарија Ристе Ј. Савића, 15. 2. 1904, стр. 41—43
3)
„НА”, Народна енциклопедија српско-хрватско-словеначка, друга књига, 1929.
4) , 5) , 15) , 16) , 18)
Значај оснивања Богословске школе у Призрену
6) , 14)
Народна енциклопедија
8) , 9) , 10) , 11) , 12) , 13) , 17) , 19)
Зоран Богавац, Нечујна звона
сима_андрејевић_игуманов.txt · Последњи пут мењано: 2023/09/13 14:45