Садржај

Даворин Трстењак

Даворин
Трстењак

Рођење:
8. новембар 1817.
Краљевци,
Аустријско царство

Смрт:
3. фебруар 1890.
Стари Трг код
Словенградеца, Аустроугарска

Познат као:
пјесник, писац,
свештеник и професор

Даворин Трстењак (Краљевци, 8. новембар 1817 — Стари Трг код Словенградеца, 3. фебруар 1890), пјесник и писац, жупник и професор гимназије у Марибору.

Живот и рад

Завршио је гимназију у Марибору, па двије године филозофије у Грацу 1836—1839. Године 1840. ушао је у богословију у Грацу. Од 1844. капелан је у Сливници, Љутомеру и Птују. Постао је професор вјеронауке, словенског језика и историје 1850. у гимназији у Марибору. Од 1861. жупник је у Шт. Јурју об Јужни жељезници, 1868. на Поникви, 1879. у Старом Тргу.

Проучавајући словенску литературу већ у гимназији се национално освјестио. У Грацу је постао присталица илиризма, али кад се вратио у Словенију прихваћа словенски језик поново. Књижевним радом се почео бавити у гимназији пишући у илирским, њемачким и словенским листовима. Испрва пише словенске пјесме, затим илирске на универзитету, па опет словенске. Неке излазе у Даници Илирској, неке у њемачким листовима преведене, неке у Зори и Пјесмарици. Већина није штампана. Био је успио као приповједач. Године 1854. објавио је прво словенску новелу Сликар, а у Новицама неке фолклористичке биљешке. По једној крањској народној причи је објавио новелу Словенски Леандер 1860. године. У Споменику објављује Људевит, краљ посавски. Имао је бољи успјех са хумористичким и сатиричким радовима из живота у Врбовцу које је објављивао у Новицама, Гласнику, Коледару, Летопису Матице Словенске, и Словенском Народу (1858—1871).

У Новицама је објављивао и путописе, а другдје и биографије и књижевно-биографска дјела. Важан је исто као политички писац, нарочито у Словенцу Андреја Ајншпилера и у Словенском Народу. Својим списима је будио народну свијест. Година 1860—1870-их је стога био један од словенских политичких вођа.

Истиче се и књижевно-организаторским радом. У Марибору је покренуо књижевни лист Зора (1872—1878). Као прилог Зори је излазио Весник (1873—1875) који је био први чисто научни лист код Словенаца. У Целовцу је основао Крес (1881—1886). Јако пуно труда и рада је уложио на проучавање старе словенске митологије и историје, и о томе је написао јако пуно чланака, расправа и брошура. Покушавао је да докаже аутохтоност Славена између Карпата и Јадрана и да изврши реконструкцију праславенске митологије.

По ријечима савременика Трстењак је био најпоштенији родољуб што га је родила словенска земља, и као такав је био средиште окупљања тадашње словенске интелигенције.

Академик

Кореспондентни је члан Друштва српске словесности од јануара 1863. Дописни је члан Српског ученог друштва наименован љета 1864.

Литература

Спољне везе


Davorin Trstenjak