Корисничке алатке

Алатке сајта


георгије_острогорски

Георгије Острогорски

Георгије Острогорски (Петербург, 19. јануар 1902 — Београд, 24. октобар 1976), историчар, византолог, доктор филозофије и професор универзитета у Београду. Био је дугогодишњи професор византијске историје на Београдском универзитету и оснивач Византолошког института САНУ, један од највећих византолога двадесетог века и добитник многих домаћих и страних научних признања.

Живот и рад

Рођен је у Санкт Петербургу, а школовао се у великим универзитетским центрима Немачке и Француске. Георгије Острогорски се 1933. године, после одбрањене докторске дисертације 1927. и неколико година професуре на универзитету у Вроцлаву, доселио у Србију, тадашњу Југославију. Добио је место на Београдском универзитету, на Филозофском факултету, Одељење за историју, где је на предмету Историја Византије радио читавог живота. Основао је Византолошки институт САНУ, који је, захваљујући његовом угледу, постао важна институција светске византологије.

Георгије Острогорски је написао Историју Византије публиковану 1963. године у Монаку (на интернету доступна). Hа немачком језику изашла је у чувеној Милеровој серији „Handbuch der Altertumswissenscaft“. Ово дело има неколико српских издања, а преведено је и на све светске језике и данас се још увек сматра једним од најсвеобухватнијих једнотомних прегледа византијске историје. У својим многобројним делима проучавао је готово све видове живота Византије: политичку историју, социјално-економску историју, историју идеја, односе са словенским светом.

Академик

Дописни је члан Српске краљевске академије (Академије друштвених наука) од 2. марта 1946. Редовни је члан Српске академије наука од 18. марта 1948. Редовни је члан (Одељења друштвених наука) од 22. марта 1948. Редовни је члан Српске академије наука и уметности (Одељења историјских наука) од 16. марта 1971. Секретар је Одељења друштвених наука САН од 3. децембра 1956. до 15. јуна 1958, од 15. априла 1960. до 1. марта 1963, 12. новембра 1964. до 10. маја 1966. (заменик). Члан је Председништва од 1. марта 1963. до 7. априла 1966, од 23. априла 1970. до 24. октобра 1976.

Литература

  • Каждан А. П. Концепция истории Византийской империи в трудах Г. А. Острогорского Византийский временник 39 (1978) 76-85
  • Иванов И. Русская византология в Европе и труды академика Г. А. Острогорского Христианское Чтение (2010) № 1(32). С. 122—132
  • Руска емиграција II, 287 (A. Арсењев).
  • ЗРВИ 1 (1952) 278–273.
  • САН Год. 53 (1950) 208–212 и 75 (1971) 602–603 и 78 (1973) 671–672.
  • Енциклопедија српске историографије, С. Ћирковић и Р. Михалчић, Београд, 1997. 548–550 (Б. Ферјанчић).

Спољне везе

георгије_острогорски.txt · Последњи пут мењано: 2020/09/24 20:08 од жељко_тодоровић