Корисничке алатке

Алатке сајта


гнеј_октавије_к._87._пре_хр

Гнеј Октавије (к. 87. пре Хр.)

Гнеј Октавије (лат. Gnaeus Octavius) (до 87. пре Христа), римски конзул 87. пре Христа. За време конзулата сукобио се са Луцијем Корнелијем Цином, који је подржавао Гаја Марија и италијанске савезнике. Након нереда Цининих присташа Сенат и Октавије протерали су Цину из Рима, па је он након тога сакупио подршку и са војском опседао Рим. Гнеј Октавије је убијен након што су Цина и Гај Марије заузели Рим.1)

Породица и порекло

Припада плебејском роду Октавија, којему је припадао и каснији Октавијан Август. У даљем је сродству са Гајем Октавијем, оцем Октавијана Августа. Припадали су различитим гранама потомства Гнеја Октавија Руфа, квестора 230. пре Христа. Изгледа да је Гнеј Октавије био син истоименога Гнеја Октавија, конзула 128. пре Христа и унук Гнеја Октавија, конзула 165. пре Христа. Његов стриц Марко Октавије био је кључна личност, која се 133. пре Христа супростављала Тиберију Граху.

Политички сукоб са Луцијем Корнелијем Цином

Био је 100. пре Христа активан против Луција Апулеја Сатурнина. Изабран је за претора 90. пре Христа. Изабран је за конзула 87. пре Христа заједно са Луцијем Корнелијем Цином. Пре избора за конзула морао је да даде присегу Сули. Луције Корнелије Цина је исто тако пре избора за конзула дао присегу Сули, али одмах након избора почео је да оптужује Сулу.2) Сула није причекао суочавање са оптужбама, него је са војском 87. пре Христа кренуо у рат против Митридата VI од Понта.3) У Риму су остали Гнеј Октавије и Сенат, који су бранили Сулу од оптужби. За време Суле Гај Марије и његове присташе су протеране из Рима. Цина се почео залагати за маријевце и за права италијанских савезника. Гнеј Октавије се свађао са Цином настојећи да очува статус кво. Цинине присташе су наоружане мачевима испод одела дошли на скупштину да подрже предлоге да се нови грађани распореде по свим трибама. Међутим народни трибуни су се супростављали Цининим предлозима, а подржавала их је већина старих грађана.4) Свађа се окончала великим нередима између Цининих и Октавијевих присташа.5) Гнеј Октавије је тада пристигао са великом масом и побио је и натерао у бекство многе Цинине присташе, које су започеле са нередима.6) Уличну борбу је искористио као прилику да оправда Цинино протеривање из Рима. Цина је покушао да добије подршку међу робовима и међу италијанским савезницима, али Сенат је прогласио да Цина више није ни конзул ни грађанин.7) За новога конзула прогласили су фламена Луција Мерулу. Био је то неуставан акт смењивања конзула, један од преседана Римске републике.

Марије и Цина опседају Рим

Цина је отишао у Капуу, где се налазила друга римска војска.8) Добивши њихову подршку обилазио је савезничке градове у којима је добијао подршку, новац и војску.9) Цина се улогорио са војском крај Рима, а ту ме се придружио Гај Марије, па су заједнички опседали Рим и спречавали довоз жита Риму. Гнеј Октавије је командовао одбраном Рима, а кад се град нашао у великој оскудици придружио му се и Помпеј Страбон. Када је Гај Марије заузео брдо Јаникул Страбон је помогао Гнеју Октавију, али касније је спречавао Гнеја Октавија да искористи победу зато што му није одговарало да се рат оконча пре конзуларних избора.10) Помпеј Страбон је погинуо од грома приликом опсаде Рима. Мноштво људи бежало је из града и прилазило Цини. Притиснут оскудицом у граду Сенат је на крају попустио, па је Цини послао изасланство као конзулу само тражећи од њега да се закуне да неће извршити покољ.11) Цина није хтео да се закуне, него је само обећао да неће добровољно бити узрок ничијег убиства. Крајем 87. пре Христа Цини је дозвољено да поново уђе у Рим као конзул.

Цензорин убија Гнеја Октавија

Иако је Цина обећао да се неће светити политичким противницима одмах по уласку у Рим почели су да пљачкају имања Сулиних присташа. Цина и Гај Марије су се заклели Гнеју Октавију, па Октавије није послушао савете својих пријатеља да побегне из Рима.12) Гај Марције Цензорин је први убио конзула Гнеја Октавија, одсекао му главу и послао Цини.13) Цина је наредио да се глава обеси на тргу. Након тога започео је општи покољ Сулиних присташа у Риму.

Литература


Gnej Oktavije (k. 87. pre Hr.)

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3)
Плутарх Сула 10
4) , 5) , 6)
Апијан Грађ. ратови 1.64
7) , 8)
Апијан Грађ. ратови 1.65
9)
Апијан Грађ. ратови 1.66
10)
Сегер стр. 22
11)
Апијан Грађ. ратови 1.70
12) , 13)
Апијан Грађ. ратови 1.71
гнеј_октавије_к._87._пре_хр.txt · Последњи пут мењано: 2021/08/27 14:47