Корисничке алатке

Алатке сајта


закон_о_влади_републике_црне_горе_1991

Закон о Влади Републике Црне Горе (1991)


ЗАКОН
О ВЛАДИ РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ


I. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ

Члан 1.

Влада Републике Црне Горе (у даљем тексту: Влада) највиши је орган извршне власти у Републици Црној Гори (у даљем тексту: Република).

Члан 2.

Влада води политику Републике, извршава законе и друге прописе Скупштине Републике Црне Горе (у даљем тексту: Скупштина) и обавља друге послове утврђене Уставом и законом.

Члан 3.

Влада управља имовином Републике и заступа Републику, као правно лице, ако законом није другачије одређено.

Члан 4.

Влада, у складу са Уставом и законом, уређује свој рад, унутрашњу организацију, дјелокруг и овлашћења својих служби.

II. САСТАВ ВЛАДЕ

Члан 5.

Владу чине предсједник Владе, потпредсједници и министри.

Члан 6.

Предсједник Владе, потпредсједници и министри, прије ступања на дужност, полажу пред посланицима Скупштине заклетву.

Текст заклетве гласи:
„Заклињем се да ћу дужност вршити одговорно, савјесно и честито, по Уставу и закону”.

Члан 7.

Влада има генералног секретара, којег именује на вријеме од четири године.

Генерални секретар Владе стара се о припремању сједница Владе, помаже предсједнику Владе у вршењу његових права и дужности на организовању и припремању сједница Владе и извршавању њених закључака, руководи Генералним секретаријатом Владе и одговара Влади за законитост и ефикасност рада Генералног секретаријата Владе.

Генерални секретар Владе је наредбодавац за извршење финансијског плана Владе.

III. ОДНОС ВЛАДЕ И СКУПШТИНЕ

Члан 8.

Влада и сваки члан Владе одговорни су за свој рад Скупштини.

Влада може у Скупштини поставити питање свог повјерења.

Скупштина може изгласати неповјерење Влади или поједином члану Владе.

Члан 9.

Влада и сваки члан Владе имају право да Скупштини поднесу оставку.

Члан 10.

Предсједник Владе има право да Скупштини предложи разрјешење члана Владе.

Члан 11.

На сједницама Скупштине и њених радних тијела Владу представљају предсједник и чланови Владе, који имају право и дужност да излажу ставове Владе о питањима која Скупштина разматра, да предлажу претресање одређених питања или њихово одлагање и да дају одговоре на посланичка питања.

За давање стручних објашњења на сједницама радних тијела Скупштине о предлозима закона и других аката, које је Влада поднијела Скупштини, Влада одређује своје повјеренике.

Члан 12.

Влада обавјештава Скупштину о свом раду, подношењем годишњих извјештаја о раду.

О вођењу политике, извршавању закона и остваривању других значајних функција, Влада обавјештава Скупштину и у току године, и то по својој иницијативи или на захтјев Скупштине.

Члан 13.

Влада је дужна да Скупштини даје мишљење о сваком предлогу који није покренула у Скупштини, ако се тај предлог односи на вођење политике, извршавање закона, рад министарстава и других државних органа или је од значаја за рад Владе.

Члан 14.

Влада може да повуче предлог закона или другог акта који је поднијела Скупштини, до закључења претреса о њему на сједници Скупштине.

IV. ОДНОС ВЛАДЕ И ПРЕДСЈЕДНИШТВА РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Члан 15.

Влада је дужна да, на захтјев Предсједништва Републике Црне Горе (у даљем тексту: Предсједништво), заузме став о одређеним питањима из своје надлежности и да о томе обавијести Предсједништво.

Члан 16.

За вријеме непосредне ратне опасности или ратног стања Влада припрема и предлаже Предсједништву да донесе потребне акте, у складу са Уставом и законом.

Члан 17.

Влада је дужна да, на предлог Предсједништва, покрене доношење закона, других прописа и општих аката.

Члан 18.

Ради отклањања ванредних прилика у Републици, Влада на основу закона, предузима мјере и активности утврђене законом.

V. ПРАВА И ДУЖНОСТИ ПРЕДСЈЕДНИКА И ЧЛАНОВА ВЛАДЕ

Члан 19.

Предсједник Владе представља Владу и руководи њеним радом, обезбјеђује јединство политичког и управног дјеловања Владе, усмјерава дјеловање Владе и њених чланова, остварује сарадњу са органима Републике, стара се о сарадњи са другим органима и организацијама и врши друге послове утврђене Уставом и законом.

Предсједник Владе потписује акте Владе.

Предсједник Владе може пренијети поједина своја овлашћења на потпредсједника Владе.

Члан 20.

Предсједника Владе, за вријеме његове одсутности или спријечености, замјењује потпредсједник Владе којег одреди предсједник Владе.

Члан 21.

Потпредсједник Владе усклађује рад министарстава за која је надлежан, врши послове које му повјери предсједник Владе из свог дјелокруга, руководи радним тијелом Владе и обавља друге послове, у складу са Уставом и законом.

Потпредсједник Владе предлаже Влади начела организације и принципе функционисања министарстава и других органа за које је надлежан и стара се о обезбјеђивању кадровских и других услова потребних за ефикасно и законито остваривање њихових функција.

Члан 22.

Чланови Владе имају право и дужност да дају иницијативу за доношење закона и других прописа и одлука и да предлажу Влади и њеним радним тијелима разматрање одређених питања.

VI. ПРАВА И ДУЖНОСТИ ВЛАДЕ У ОДНОСУ НА МИНИСТАРСТВА И ДРУГЕ ОРГАНЕ УПРАВЕ

Члан 23.

Влада врши надзор над радом министарстава и других органа управе.

Влада има право да поништава и укида, по праву надзора, акте министарстава и других органа управе.

Члан 24.

Влада има право и дужност да укине пропис министарства или другог органа управе који је у супротности са законом, другим прописом или општим актом Скупштине, или прописом који је Влада донијела ради спровођења закона, другог прописа или акта.

Влада може да поништи пропис министарства или другог органа управе под условим утврђеним законом.

VII. ОБЕЗБЈЕЂИВАЊЕ ИЗВРШЕЊА ОДЛУКА УСТАВНОГ СУДА РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Члан 25.

Влада обезбјеђује, у случају потреба, извршење одлука Уставног суда Републике Црне Горе (у даљем тексту: Уставни суд) преко министарства и другог органа управе у чији дјелокруг, односно област друштвеног живота спада питање на које се та одлука доноси.

У случају из става 1. овог члана, надлежно министарство, односно други орган управе ће, на основу налога Владе, обезбиједити извршење одлуке Уставног суда.

Члан 26.

Ради извршења рјешења Уставног суда којим је наређена обустава извршења појединачног акта или радње предузете на основу закона, другог прописа или општег акта чија се уставност, односно законитост оцјењује, министарство, односно други орган управе, по налогу Владе, доноси закључак о извршењу рјешења.

У закључку из става 1. овог члана, навешће се садржина рјешења Уставног суда, одредити одговорно лице у државном органу, органу општине, односно главног града или установи, предузећу или другом правном лицу које је дужно да изврши рјешење и утврдити рок за извршење рјешења, а који не може бити краћи од 24 часа нити дужи од три дана.

Ако одговорно лице из става 2. овог члана, не изврши рјешење Уставног суда у утврђеном року, министарство или други орган управе обезбиједиће извршење тог рјешења.

VIII. ПРАВА И ДУЖНОСТИ ВЛАДЕ ПРЕМА ОРГАНИМА ОПШТИНЕ И ОРГАНИМА ГЛАВНОГ ГРАДА

Члан 27.

Ако се у општини, односно главном граду не извршавају изворне функције које се односе на остваривање слобода, права и дужности човјека и грађанина, Влада ће наложити органима општине и главног града да предузму мјере за остваривање тих функција.

У случају непоступања по налогу из става 1. овог члана, Влада ће, преко министарстава и других органа управе, обезбиједити остваривање тих функција на терет средстава општине, односно главног града.

Члан 28.

Ако Влада оцијени да је пропис, општи акт или радња органа општине, односно главног града у супротности са Уставом или законом или да се њима одузимају или ограничавају слободе, права и дужности грађанина или нарушава Уставом утврђено уређење, упозориће орган општине, односно главног града да у одређеном року отклони неправилност.

Влада ће до одлуке надлежног органа, обуставити од извршења пропис или радњу из става 1. овог члана, ако се у датом року не отклони противуставност или противзаконитост прописа или другог општег акта или радње.

Влада може поступити на начин утврђен у ставу 2. овог члана, без претходног упозорења органу општине, односно главног града, ако оцијени да могу наступити теже штетне посљедице извршењем прописа или других општих аката или радњи из става 1. овог члана.

Члан 29.

Влада, односно министарство или други орган управе који она овласти може својим прописом уредити одговарајуће односе у случају из члана 28. овог закона и у случају када надлежни орган општине, односно главног града није донио пропис или други општи акт који је био дужан донијети.

IX. НАЧИН РАДА ВЛАДЕ

Члан 30.

Влада ради на сједници.

Влада пуноважно одлучује ако сједници присуствује више од половине чланова Владе. Влада одлуке доноси већином гласова присутних чланова, ако прописом није другачије одређено.

Члан 31.

За доношење одлука о појединим питањима која нијесу у искључивој надлежности Владе и за давање предлога и мишљења о питањима из своје надлежности Влада може оснивати комисије или друга радна тијела.

Члан 32.

За доношење рјешења у управном поступку Влада оснива посебне комисије, чије чланове именује из реда чланова Владе.

Члан 33.

Влада обезбјеђује јавност свога рада и дјеловања.

Члан 34.

Влада својим пословником ближе уређује унутрашњу организацију, као и друга питања од значаја за њен рад.

X. АКТИ ВЛАДЕ

Члан 35.

Влада у остваривању својих Уставом и законом утврђених овлашћења доноси уредбе, одлуке, рјешења, закључке и друга акта у складу са законом.

Уредбом се ближе уређују односи од значаја за извршавање закона, оснивају органи управе, који се не оснивају законом, образују стручне службе Владе и утврђују начела за унутрашњу организацију државне управе.

Одлуком се уређују поједина питања или прописују мјере Владе, даје сагласност или потврђују акти других органа или организација, те одлучује о другим питањима која се не уређују уредбом.

Рјешењем се одлучује о именовањима и разрјешењима, као и о другим појединачним питањима из надлежности Владе.

Закључком се утврђују ставови о питањима од значаја за спровођење утврђене политике, уређују унутрашњи односи у Влади и одређују задаци министарствима, другим органима управе и стручним службама Владе.

XI. ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ И СЛУЖБЕ ВЛАДЕ

Члан 36.

За вршење стручних и других послова за своје потребе Влада образује Генерални секретаријат и друге службе.

Генерални секретар Владе координира, усмјерава и усклађује рад служби које оснива Влада.

XII. КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 37.

Одговорно лице у државном органу, органу општине, односно главног града или установи, предузећу или другом правном лицу које не изврши рјешење из члана 26. овог закона или онемогући овлашћено лице у извршењу рјешења Уставног суда, казниће се за кривично дјело казном затвора од три мјесеца до једне године.

Члан 38.

Одговорно лице у државном органу, органу општине, односно главног града и предузећу, установи и другом правном лицу које примијени закон који је по одлуци Уставног суда престао да важи или примијени пропис или други општи акт који је Уставни суд поништио или укинуо, казниће се за кривично дјело казном затвора од три мјесеца до једне године.

XIII. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 39.

Ступањем на снагу овог закона престају да важе одредбе Закона о Влади Социјалистичке Републике Црне Горе и републичким органима управе („Службени лист СРЦГ”, бр. 17/79, 3/82, 11/84, 2/89, 9/89, 39/89, 20/90, 45/90 и 4/91).

Члан 40.

Генерални секретар Владе наставља са радом до истека времена на које је постављен.

До доношења прописа из члана 36. овог закона Стручна служба Владе наставља са радом.

Члан 41.

Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном листу Републике Црне Горе”.

Сродни чланци

Извори

  • „Службени лист Републике Црне Горе”, бр. 45/1991 и 50/1991

Zakon o Vladi Republike Crne Gore (1991)

закон_о_влади_републике_црне_горе_1991.txt · Последњи пут мењано: 2024/04/09 21:28