Корисничке алатке

Алатке сајта


милутин_достанић

Милутин Достанић

Милутин Р. Достанић (3. фебруар 1958 — 14. јануар 2014), српски математичар. Своју научничку пажњу усмерио је на Функционалну анализу и Теорију оператора.

Биографија

Рођен је 3. фебруара 1958. године у Турици код Гуче.

Дипломирао је на Природно-математичком факултету у Београду 1980. Докторирао је 1984. године код професора Бранислава Мирковића,1) бранећи тезу коју је припремио на Московском државном универзитету М. В. Ломоносов код професора А. Г. Костјученка.2)

Постао је доцент на Математичком факултету Београдског универзитета 1994, ванредни професор 1999. године, а редовни професор 2003.3)

Иза себе је оставио обиман научни рад у области математичке анализе. Објавио је преко седамдесет научних радова, од којих многе у најцитиранијим светским научним часописима.

Преминуо је 14. јануара 2014. године у Београду.4)

Библиографија

Дисертације

  • 1982 || магистарска || Неке аналогије између Хардијевих простора у диску и полуравни || Природно-математички факултет Универзитета у Београду
  • 1984 || докторска || Потпуност, минималност и базисност својствених функција праменова диференцијалних оператора5) || Природно-математички факултет Универзитета у Београду

Научни радови

  1. 1984 || М. Достанич || О полноте и минимальности некоторых систем функций || Mat. Vesnik, volume 36, number 2, pages 125–136
  2. 1984 || М. Достанич || Одно достаточное условие для того чтобы система {e−αλnxsinλnx}∞n=1 не была базисом в пространстве L2(0,π) || Mat. Vesnik, volume 36, number 3, pages 192–194
  3. […]

Белешке

  • #37 - преведено на енглески језик као Spectral properties of an operator of Riesz potential type and its product with the Bergman projection on a bounded domain6) у часопису Sbornik: Mathematics, volume 191 (2000), numbers 9-10, pages 1279–1300, под именом Milutin R. Dostanić.
  • #40 - наслов On the distribution singular values of Toeplitz matrices у неким варијантама и као On the distribution of singular values of Toeplitz matrices.
  • #43 - часопис Canadian Journal of Mathematics некад другачије именован као Journal Canadien de Mathématiques.7)
  • #48 - преведено на енглески језик као The Norm and Regularized Trace of the Cauchy Transform8) у часопису Mathematical Notes, volume 77 (2005), numbers 5-6, pages 777–786, под именом M. R. Dostanić.
  • #61 - преведено на енглески језик као Spectral asymptotics and the regularized trace of a singular integral operator9) у часопису Sbornik: Mathematics, volume 201 (2010), number 8, pages 1121–1134, под именом M. R. Dostanić.

Књиге

  • 1998, 2012 || Милош Арсеновић, Милутин Достанић, Данко Јоцић || Теорија мере, Функционална анализа, Теорија оператора10) || Завод за уџбенике
  • 2008 || Један од великог броја аутора, Милутин Достанић - М. Дос. || Енциклопедија српског народа11) || Завод за уџбенике

Спољне везе


Milutin Dostanić
Milutin Dostanic

милутин_достанић.txt · Последњи пут мењано: 2021/09/03 19:06