Корисничке алатке

Алатке сајта


правила_народне_одбране_1921

Правила Народне одбране (1921)


ПРАВИЛА
Народне Одбране


Чл. 1. Оснива се Народна Одбрана и образује своје одборе, пододборе и повереништва у целој држави нашега троименога народа.

Циљ је Народној Одбрани:

Чл. 2. а) да организованом акцијом штити наш народ како од спољних тако и од унутрашњих антидржавних, разорних и дефетистичких елемената;
6) да ради на усавршавању народа у духу потпуног народног јединства;
в) да сарађује на препорођају нашега народа у свима правцима културе а нарочито у привредном, просветном и здравственом погледу;
г) да се стара поштујући међународне уговоре и чувајући пријатељске односе суседства за одржањем културних веза са свима саплеменицима ван граница наше државе ради обезбеђења њихове националне егзистенције; и
д) да обавештава не само нашу него и страну јавност о правим приликама нашега народа и државе, разбијајући заблуде о нама у свету и негујући нарочите везе са оним народима, који су нам пријатељски расположени.

Народна Одбрана свој циљ постиже:

Члан 3. а) ширењем јединствене националне свести у нашем народу и развијањем духа солидарности у њему против свих анационалних и деструктивних елемената у земљи;
б) гајењем и подизањем душевних и физичких особина у нашем народу погодних за појачавање духа солидарности и вере у нашу снагу и моћ; и
в) организовањем културних снага нашега народа у смислу појачавања привредне просветне и здравствене моћи како задруге тако и свакога појединца.

Чланство.

Чл. 4. Чланом Народне Одбране може постати сваки пунолетни наш држављанин и држављанка: Србин, Хрват и Словенац, чије моралне и патриотске квалификације не могу ни у ком погледу доћи у питање.

Од других народности наших држављана могу постати чланови Народне Одбране уз исте квалификације они, које Одбори приме.

Организација.

Чл. 5. На челу целокупне организације Народне Одбране стоји Средишни Одбор са седиштем у Београду. Његов је потпун назив: „Средишни Одбор Народне Одбране“. Он руководи свима пословима у организацији.

Чл. 6. У областима, окрузима или жупанијама постоје обласни, окружни или жупаниски Одбори Народне Одбране и носе име дотичне области, округа или жупаније. Они руководе пословима организације у својој области, жупанији или округу.

Чл. 7. Сваки срез или котар има под својим именом, свој Одбор Народне Одбране. Ови одбори руководе пословима организације у своме срезу или котару.

Чл. 8. И свака општина има свој месни Одбор Народне Одбране, који се зове по имену дотичне општине.

Чл. 9. У местима где се не може или где није потребно оснивати одборе, Народна Одбрана назначује своје поверенике, који врше одборске функције.

Чл. 10. Број чланова у одбору није ограничен; он зависи од месних прилика и потребе посла у одбору.

Састав одбора треба подешавати тако да су у њему заступљене све странке, витешке, културне, патриотске и друге хумане организације, које делују у духу ових правила чл. 2. и 3.

Чл. 11. Сваки Одбор Народне Одбране има свога председника, подпредседника, секретара и благајника.

Средишни Одбор има два подпредседника, главног секретара и потребан број административног особља.

Чл. 12. Чланове Одбора, који из каквих год узрока престану бити чланови одборски, замењује сам одбор новим члановима у духу ових правила.

О надлежности.

Чл. 13. У погледу управљања и надлежности: месни одбори стоје под среским или котарским; ови под окружним или жупаниским; а окружни или жупаниски под обласним, а цела организација под Средишним Одбором.

Повереници стоје под својим најближим одбором, ако није друкчије учињено.

Овим редом подносе се и извештаји о раду, предлози, питања и т. д., а обрнутим издају се наредбе и упути.

Секције.

Чл. 14. Народна Одбрана има уз своје Одборе и Секције.

Секције су за обласне, окружне или жупанијске Одборе:

1. Финансиска.
2. Културна (просветна, привредна и здравствена).
3. Пропагандистичка и
4. Витешка.

Средишни Одбор има поред горњих секција и политичку, коју могу имати и обласни одбори, ако за то настане потреба, о чему решава Средишни Одбор.

И срески или котарски Одбори могу имати, према потреби, поједине од горњих секција осим политичке.

Чл. 15. Свака секција има најмање три члана; а још потребан број чланова Одбор може да узме из средине организације, који по овим правилима сарађују са Народном Одбраном.

Један члан Одбора може бити у више секција.

Печат Народне Одбране.

Чл. 16. Сваки Одбор Народне Одбране има свој печат. Печат је овалног облика са натписом имена дотичног одбора, име је места у средини печата.

Финансијска средства.

Чл. 17. Народна Одбрана прибавља финансијска средства добровољним прилозима.


Главни секретар:
Павле Е. Јуришић, с. р.

За предс. подпредседник:
Dr. Едо Лукинић, с. р.

15. Септембар 1921. год.
У БЕОГРАДУ.


На основу чл. 3. тач. 9. Уредбе о устројству Министарства Унутрашњих Дела од 1919. год., одобрена су предња правила „Народне Одбране“ у Министарству Унутрашњих Дела под У. Бр.: 21490 од 16. септембра 1921. г.

Сродни чланци

Извори


Pravila Narodne odbrane (1921)

правила_народне_одбране_1921.txt · Последњи пут мењано: 2023/04/12 22:37