Корисничке алатке

Алатке сајта


субнор_србије

СУБНОР Србије

Савез удружења бораца Народноослободилачког рата Србије (СУБНОР Србије), друштвено-политичка и антифашистичка организација која окупља бивше борце и учеснике ослободилачког рата (НОР) из редова НОВ и ПОЈ Југославије, од 1941. до 1945. године, ратне војне инвалиде, потомке учесника и поштоваоце НОР-а. Такође ова организација се бави очувањем тековина НОР-а, као и материјалним обезбеђењем бивших учесника, посебно инвалида, као и њихових породица.

Деловање

Основан је 1948. године и у периоду до 2006. организација је деловала у оквиру Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата Југославије (Србије и Црне Горе). Самостална је од 2006. након проглашења независности Црне Горе. У периоду до 1990. године, током постојања Социјалистичке Републике Србије, СУБНОР је био једна од неколико постојећих друштвено-политичка организација у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији.

Савез удружења бораца Народноослободилачког рата Србије обележава значајне датуме и има чланове активна војна лица, ратне ветеране и њихове потомке из ослободилачких балканских ратова, Првог светског рата, Другог светског рата, грађанског рата у СФРЈ од 1991. до 1992, припадника Југословенске народне армије (ЈНА) и НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије 1999.

Савез удружења бораца Народноослободилачког рата Србије данас броји око 110.000 активних чланова удружења, СУБНОР Србије је нестраначка организација која има чланове из свих политичких партија у Србији који признају антифашистичка залагања СУБНОР-а Србије, највише чланова СУБНОР Србије има из Социјалистичке партије Србије, Демократске странке и комунистичких организација.

СУБНОР Србије је пуноправни међународни члан Светске федерације бивших бораца (РМАС), Међународне организације покрета отпора (Р1В) и сарађује са организацијама ратних ветерана у четрдесетак земаља. Сваке године СУБНОР Србије одржава свечане академије, посебно у већим градовима, уз учешће бораца и грађана, пријатеља и симпатизера НОБ–а.

Оштро се противи рехабилитацији Драже Михајловића и других групација које сматра квислиншким из Другог светског рата, а које су у социјалистичкој Југославији осуђене за сарадњу са окупационим властима у Србији и Југославији. Противи се свакој врсти ревизије историје НОР-а како је иста представљана у СФРЈ. Противи се ревизији „лика и дела“ Јосипа Броза Тита као и самоуправног социјализма у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији.

Литература

  • Народни хероји Југославије (књига), Младост, Београд
  • Војна енциклопедија. Београд 1975. година
  • Лексикон Народноослободилачког рата и револуције у Југославији 1941-1945 (први том). „Народна књига“ Београд и „Партизанска књига“ Љубљана, 1980. година.

Спољне везе


SUBNOR Srbije

субнор_србије.txt · Последњи пут мењано: 2021/09/08 14:26