Корисничке алатке

Алатке сајта


екслибрис

Екслибрис

Екслибрис, екс либрис (лат. ex libris — „из књиге“) књижни знак или књижни листић на књигама је знак власника књиге.1) Са истим значењем употребљавају се и ознаке лат. ex biblioteca, ex cathalogo и ex testamento.2) Осим имена власника, екслибрис може да укључује и графички цртеж, украсе,3) хералдичке мотиве, амблеме и поруке, како би изгледао привлачније и добио уметничку вредност. Обично се налази на посебном листу, на почетку књиге.4) Екслибрис украшава књигу, опомиње на враћање књиге, када је она позајмљена, представља трајну успомену на познате и непознате власнике књига5) и пружа драгоцене податке о њиховим библиотекама, чак и пошто оне престану да постоје.6)

Урођене и стечене особине књига

Свака књига поседује библиографске или урођене особине, а од момента када почне да се користи, односно када постане приватна или друштвена својина, она добија и стечене особине: повез, инвентарски број, маркицу за сигнатуру и књижни знак екслибрис. У том смислу, у библиотечкој струци екслибрис има шире значење, односно обухвата и друге форме које садрже податке о титулару, као што су аутограф, у облику записа или својеручног потписа (екслибрис у запису) и печат (печатни екслибрис).7)

Запис у форми посвете или дедикације (лат. ex dono) на насловној или прелиминарној страници, садржи податке о дародавцу и институцији или појединцу коме је књига намијењена, понекад и датум, место, повод куповине књиге, па чак утисак о прочитаној књизи и представља важан историјски извор за изучавање културне прошлости.8)

Чак и када се ради о штампању у великом тиражу, екслибрис даје посебну вредност књизи и чини је јединственом.9)

Праекслибрис

Екслибрис постоји још од античког доба.10) Најстарије ознаке власништва, праекслибрисе су поседовали египатски фараон Аменофис III у 14. веку п. н. е.,11) који је власништво над књигама у својој библиотеци обележавао емајлираним таблицама везаним за папирус12) и асирски краљ Асурбанипал у 7. веку п. н. е.,13) који је на таблицама запис са ознаком власништва краљевске библиотеке завршавао упозорењем потенцијалном крадљивцу у форми књижне анатеме.

Протоекслибрис

У средњем веку власништво се означавало у форми породичног грба, амблема или записа на доњој маргини првог листа или на крају рукописа.

Екслибрис у запису

Данашњем српском екслибрису претходе записи у средњовековним рукописима и инкунабулама, на колофонима и маргинама србуља, где су бележени подаци о припаднику књиге, који је могао бити неки појединац или монашко братство.14)

На крају „Мирослављевог јеванђеља“ налази се екслибрис у запису:

„Аз (ја) грешни Глигорије дијак (писар), недостојан нарешити се (да се назовем) дијаком, заставих ово Јеванђеље златом кнезу великославному Мирославу сину Завидину”.

Суперекслибрис

Суперекслибрис односно велики екслибрис обично садржи хералдичке мотиве, често у злату на предњој или задњој корици, или на хрбату, а служио је за идентификовање власника или украшавања корица.

Суперекслибрисе су имали кнез Михаило Обреновић и краљ Милан Обреновић.15)

Најстарији познати екслибрис из Јапана датира из 1470. године.16)

Европски екслибрис

У периоду између 13. и 14. века припадници европских краљевских кућа наручивали су екслибрисе са вињетама и алегоријским приказима.17)

До процвата екслибриса је дошло након Гутенберговог открића покретних слова и са масовним штампањем књига,18) што је књиге учинило доступним широкој читалачкој публици. Украшавање сваке књиге ручно сликаним екслибрисом су замениле мале гравире у дрвету или металу, са или без графичког украса.

Период од 15. до 18. века представља златно доба екслибриса, када доминирају хералдички мотиви, као препознатљива породична ознака.19)

Листиће најчешће димензија око 7 х 10 см, а ређе и већих, власници су лепили на горњем делу унутрашње стране корице.

Уметнички екслибрис

Немац Албрехт Дирер на челу са групом уметника „Мали мајстори“ (нем. kleinmeistern) сматра се зачетником уметничког екслибриса.20)

Први израђивач екслибриса у Војводини је био Захарије Орфелин.21) Патријарх Јосиф Рајачић крајем 18. века је имао свој екслибрис.22)

Печатни екслибрис

Печатни екслибрис најчешће садржи: назив институције, удружења, приватне библиотеке, или само властито име, затим седиште и годину, а текст на печату је понекад исписан двојезично. Осим власништва печат сведочи о постојаности неке институције и упућује на годину њеног оснивања. У неким случајевима се на основу писма може приближно одредити време њиховог постојања. На печатима могу остати записани претходни називи држава, места и институција.23)

Печат представља веома важан извор за изучавање историјских, политичких, друштвених, културних прилика и поуздан траг истраживачу за реконструкцију библиотека, чији су се фондови у прошлости временом осипали.24)

Печати могу бити различитог облика (округли, елипсоидни, квадратни), димензија и боје мастила, са или без ликовног решења у средини.25)

Рачуна се да је први познати српски екслибрис у облику печата имао Свети Сава.26) На пример, на крају „Карејског типика“ који је саставио Свети Сава,27) налазе се његов потпис и печат.

Од средине 16. користили су се дрвени печати,28) а од 18. века су коришћени гумени печати.29) Гумени печат је имао Сава Текелија.30)

Штампани екслибрис

Први штампани екслибриси код нас су почели да се израђују од 19. века, доста касније у односу на друге делове Европе. Тада су почели да се постављају са унутрашње стране предњих корица.31)

Екслибрисе су у почетку обично наручивали имућни грађани, установе или српски двор. Временом се њихова употреба проширивала, садржаји постајали разноврснији, захваљујући новим графичким и типографским техникама, као и бојама.32)

Почетком 19. века преовлађивале су сликовне теме са уметнутим стихом, сентенцом, шалом или опоменом заборавном посуђивачу књиге. Методе типоштампа, фотогравура и офсетна штампа се употребљавала за штампање екслибриса за веће тираже, док су тиражи ручних графичких техника били мали, а аутори су их нумерисали и потписивали.33)

Дворске библиотеке Обреновића и Карађорђевића имале су своје есклибрисе.34) Личне екслибрисе су имали уметници, ликовни уметници, књижевници и други културни радници. Михајло Пупин, Миодраг Ибровац, Васа Стајић, Михаило С. Петров,35) Божидар Карађорђевић.

Почетком 20. века екслибрис је постао графичка дисциплина, а уобичајене технике су дрворез, линорез, бакропис, сито штампа или литографија, фотографија, па чак и нека од компјутерских техника,36) вишедимензионални, холограмски, анимирани.37) Данас формат екслибриса не сме бити већи од 13 центиметара.38)

Све до новијег времена, екслибриси се код нису посебно проучавали, па су тако остали непописани и непроучени екслибриси из књига у предратној Народној библиотеци која је изгорела 1941.39)

Веће интересовање за екслибрисе у 20. веку у Југославији је започело почетком 60-тих година.40) Један од популарнијих израђивача екслибриса је био Андрушко Карољ из Сенте, који је израдио преко 4.300 екслибриса.41) Тито је такође био власници књига украшених његовим екслибрисом.42) Патријарх српски Павле је такође обележавао екслибрисом књиге из своје личне библиотеке, која сада има статус културног добра и чува се у манастиру Светог Архангела Михаила у Раковици.43)

Љубомир Дурковић Јакшић (1907—1997), у оквиру библиотечке струке је дао најзначајнији допринос проучавању екслибриса, разматрајући га као питање опреме књиге, односно њених стечених особина.44) Као највећи колекционар српског екслибриса он је 1973. поклонио Народној библиотеци Србије два албума са оригиналима и копијама српских екслибриса и одабране примерке јужнословенских и европских екслибриса.45)

Међународне асоцијација екслибрис друштава (ФИСАЕ) окупља графичаре и ликовне уметнике који се баве израдом, прикупљањем и проучавањем графичких ознака на књигама, а њихов је члан од свог оснивања 1994. и Екслибрис друштво из Београда,46) које издаје летопис „Екслибрис“.47)

Литература


Ekslibris

1) , 3) , 4)
Милан Вујаклија, 1996/97, стр. 258
2)
Невенка Митровић, 2014, стр. 3
5) , 11) , 13)
Либуше Јирсак, 20. 12. 2007.
6) , 10) , 18) , 22) , 26) , 35) , 36) , 38) , 46) , 47)
Б. Стојаковић, 11. 7. 2007.
7) , 44)
Невенка Митровић, 2014, стр. 9
8)
Невенка Митровић, 2014, стр. 11
9)
Невенка Митровић, 2014, стр. 15
12) , 16) , 17) , 21) , 27) , 30) , 34) , 37) , 42)
Александар Радовић, 2012, стр. 112
14) , 15) , 29) , 31) , 32) , 39) , 45)
Љубодраг Обровачки, 2000.
19) , 20)
Невенка Митровић, 2014, стр. 5
23) , 24) , 25) , 28)
Невенка Митровић, 2014, стр. 13
33)
Невенка Митровић, 2014.
40) , 41)
Александар Радовић, 2012, стр. 113
43)
Народна библиотека Србије, 11. 9. 2014.
екслибрис.txt · Последњи пут мењано: 2021/08/28 14:27