Корисничке алатке

Алатке сајта


марко_фабије_амбуст

Марко Фабије Амбуст

Марко Фабије Амбуст, римски државник и војсковођа. Три је пута био конзул: 360, 356. и 354. пре Христа. Био је биран за диктатора и два пута је био интеррекс. Победио је Хернике 360. пре Христа. Ратовао је против Фалиска, Тарквинијенза и Тибура. Залагао се против избора плебејаца на место конзула. Његов син Квинт Фабије Максим Рулијан био је познати војсковођа, а отац га је спасио да не буде погубљен за време диктатора Луција Папирија Курсора.1)

Победа над Херницима

Потиче из племићке фамилије Фабија. Син је Фабија Нумерија Амбуста, који је био конзул 406. пре Христа. По први пут је изабран за конзула 360. пре Христа.2) Било је предвиђено да води рат против Херника.3) Након неколико мањих успеха победио је Хернике у једној великој бици.4) Као награду због тога успеха заслужио је овације, тј. да овенчан уђе у град.5)

Рат са Етрурцима

По други пут је изабран за конзула 356. пре Христа.6) Ратовао је против етрурских племена Фалиска и Тарквинијенза. Амбустова војска се преплашила наступа непријатељских свештеника, који су махнито наступали, носећи змије и упаљене бакље.7) Повукли су се у свој логор, а онда су им Фабије и његови официри вештим речима разбили страх од непријатељских свештеника.8) Римска војска се прибрала и након тога ударила најпре на свештенике, па онда и на онај део војске, који је носио оружје. Победили су Фалиске и Тарвинијензе и заузели им логор.9) Изгледа да су ту победу фалсификовали каснији аналисти, пошто се касније подигла цела Етрурија и Рим је био у опасности, да се морао бирати и диктатор.

Интеррекс

За време избора за конзуле за 355. пре Христа уследили су проблеми. Патрицији су настојали да оба конзула буду плебејци супротно законима Лицинија и Секстија. С друге стране нису желели да изборе одржи плебејски диктатор Гај Марције Рутул, а ни плебејски конзул Марко Попилије Ленат.10) Пошто није дошло до избора конзула наступио је интерегнум, у коме су изабрирани интерекси. Марко Фабије Амбуст је био један од интерексова.

Трећи пут конзул

Поново је за конзула изабран 354. пре Христа. Народ и народни трибуни су били јако незадовољни са постојећим неспровођењем закона Лицинија и Секстија и тражили су да један конзул буде плебејац, али и те године за конзуле су изабрани патрицији.11) Римљани су тада ратовали против Тибура и Тарквијенеза. Тибури су били принуђени да се предају. Према Тарквијенезима Римљани су били немилосрдни. Многе су побили, а изабраних 358 су најпре избатинали, па тек онда убили као одмазду за исти број страдалих Римљана.12) Римски успешни ратови имали су утицај на Самните, који су тада склопили споразум са Римљанима.13)14)

Диктатор и интерекс

Поново је изабран за интерекса 351. пре Христа. Тада диктатор није успевао да наметне два патриција за конзула.15) Међутим Фабије је успео да поново постави два конзула из редова патриција.16) Народ је то прихватио донекле одобровољен решавањем дугова. Те године по први пут је један плебејац изабран за цензора.17) Био је то Гај Марције Рутул. Марко Фабије Амбуст је те године 351. пре Христа био изабран за диктатора са циљем да спречи да један конзул буде плебејац.18) Ипак није успео, па је за конзула изабран плебејац Марко Попилије Ленат.

Спасава сина сурове казне

Син од Марка Фабија био је Квинт Фабије Максим Рулијан. Квинт Фабије је био командант коњице и победио је Самните у једној бици крај Рима.19) У ту битку ушао је без овлаштења диктатора Луција Папирија Курсора, па је диктатор тражио од Сената да га погубе.20) Диктатор се није обазирао на ауторитет Сената, па му се обратио Марко Фабије Амбуст, који је тражио да народни трибуни сазову народ на скупштину.21) Развила се жестока расправа, у којој је Марко Фабије Амбуст истицао војну победу Квинта Фабија и превише оштру казну диктатора. Диктатор је истицао начело врховне власти. На инзистирање народа и народних трибуна дошло је до компромиса. Народ и трибуни су молили диктатора да опрости, а онда су диктатора замолили и кривац Квинт фабије и његов отац Марко Фабије.22) Диктатор је опростио.

Литература

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 4) , 5)
Ливије 7.11
6) , 7) , 8) , 9) , 10) , 13)
Ливије 7.17
11)
Ливије 7.18
12)
Ливије 7.19
14)
Диодор 16.45
15) , 16) , 17) , 18)
Ливије 7.22
19) , 20) , 21)
Ливије 8.33
22)
Ливије 8.35
марко_фабије_амбуст.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/03 16:16