Корисничке алатке

Алатке сајта


квинт_фабије_максим_рулијан

Квинт Фабије Максим Рулијан

Квинт Фабије Максим Рулијан (лат. Quintus Fabius Maximus Rullianus), римски војсковођа, који је пет пута биран за римскога конзула (322, 310, 308, 297. и 295. пре Христа). Једном је био цензор, а био је и диктатор. Истакао се за време Самнитских ратова. Више пута победио је у биткама Етрурце. У одлучујућој бици Трећега самнитскога рата бици код Сентинума 295. пре Христа победио је коалицију Самнита, Етрураца, Умбра и њихових галских савезника. Син је римскога конзула Марка Фабија Амбуста. Рулијанов праунук био је чувени војсковођа Другога пунскога рата Квинт Фабије Максим Кунктатор.1)

Диктатор намерава да га погуби због непослуха

Током 331. пре Христа био је курулни едил.2) Једна робиња му је пријавила кривце за тровања, која су тада била учестала у Риму.3) Током 325. пре Христа за време Самнитских ратова диктатор Луције Папирије Курсор именовао га је за команданта коњице.4) Луције Папирије је током свога одсуства дао заповедништво Квинту Фабију Максиму, али нредио му је да ништа не подузима против Самнита.5) Квинт Фабије није послушо диктатора, него је напао Самните и победио их у бици код Имбринијума.6) Диктатор је био љут и кренуо је да казни Квинта Фабија због кршења војне дисциплине. Власт диктатора је тада била неприкосновена, а покоравали су им се и конзули. Диктатор је намеравао да погуби Квинта Фабија, који је побегао у Рим и ту се пред Сенатом и уз подршку оца Марка Фабија Амбуста жалио на поступак диктатора.7) Диктатор Луције Папирије Курсор је дошао до Сената и не обазирући се на молбе сенатора тражио је Квинта Фабија.8) Међутим Марко Фабије Амбуст је тражио од народних трибуна да сазову скупштину.9) Пред скупштином је Марко Фабије указао на неправедну одлуку диктатора да му погуби сина иако је овај победио Самните у великој бици.10) Диктатор је са друге стране указивао на важност војне дисциплине и врховног ауторитета диктатора. На инзистирање народа и народних трибуна дошло је до компромиса. Народ и трибуни су молили диктатора да опрости, а онда су диктатора замолили и кривац Квинт Фабије и његов отац Марко Фабије.11) Диктатор је опростио.

Конзул и диктатор

Током 322. пре Христа изабран је за конзула.12) Била је то друга година Другога самнитскога рата. Током првога конзулата налазио се у Апулији, где је победио Самните. Током 315. пре Христа био је диктатор.13) Наставио је да опседа Сатикулу, коју је након победе над Самнитима и заузео. Тежиште рата се након тога из Апулије преселило код Соре која је прешла на страну Самнита.14) Римска и самнитска војска сукобиле су се крај Соре у бици код Лаутуле, која је окончана неодлучено.15) Након тога Квинт Фабије је сазнао да му стиже појачање. Пред Самнитима се претварао да се налази опкољен и у тешком положају. Својој војсци је исто тако ситуацију приказао тежом него што јест и да им спас лежи само у пробоју.16) Након тога победио је Самните и опљачкао им логор.

Велика победа над Етрурцима

Квинт Фабије је 310. пре Христа по други пут изабран за конзула.17) Требао је да помогне Сутријуму, кога су опседали Етрурци.18) Пре сукоба са Етрурцима Квинт Фабије је искористио конфигурацију терена и сакрио део своје војске, па је након тога победио Етрурце.19) Након пораза Етрурци су се повукли до Циминске шуме, а Римљани су их следили. Квинтов брат прошао је кроз непроходну Циминску шуму и дошао је све до Камеринума у Умбрији, кога је наговорио да постане савезник Римљана.20) Након заузимања планинскога ланца Циминија и проласка кроз шуму, коју су сматрали уклетом Римљани су напали, пљачкали и пустошили плодна поља Етрурије.21) Етрурци су мобилизирали нову војску и послали је под Сутријум. Римска војска која се налазила ван Сутријума најпре је одбијала битку. Квинт Фабије је смислио да изненади Етрурце, па их је напао пред зору.22) Етрурска војска је била ухваћена на спавању и један део је побијен, а део је побегао у околне шуме.23) Била је то битка код Перузије. Након тога пораза склопили су мир са Римљанима на 30 година.24)

Самосавлађивање

Док је Квинт Фабије ратовао са Етрурцима дотле су се Самнити охрабрили и напали су војску којом је заповедао други конзул Гај Марције Рутил. Битка се окончала нерешено, али пошто су до Сената стигле погрешне вести да су Римљани изгубили битку и да је конзул рањен одлучили су да именују диктатора. Најпогоднији за тај положај био је Луције Папирије Курсор, а диктатора је могао да именује само конзул. Квинт Фабије је био у свађи са Луцијем Папиријем, али савладао је своја осећања и именовао га за диктатора.25) Током 309. пре Христа Перузија је раскинула мировни споразум, али Квинт Фабије их је победио и након победе је оставио гарнизон у Перузији.26) Након тога и остали етрурски градови су послали делегације у Рим.

Рат са Самнитима и покоравање Умбра

Према Титу Ливију био је конзул поново 309. пре Христа због заслуга у рату са Етрурцима.27) Према конзуларним фастима постојала је година дана размака између две дужности. Био је задужен за Самнијум. Освојио је Нуцерију Алфатерну. Победио је у мањем окршају Самните, којима су се придружили Марси и Пелигни.28) Марси су се тада први пут сукобили са Римљанима. Други конзул Публије Деције Мус имао је проблема у Етрурији са изненадном побуном Умбра.29) Квинт Фабије је због тога хитно довукао своју војску у Етрурију. Његова појава изненадила је Умбре. Умбри су напали војску Квинта Фабија, али након пораза су се предали.30)

Побеђује Самните

Сенат је након истека конзулата због успешно вођенога рата Квинта Фабија Рулијана поставио 307. пре Христа за проконзула.31) Као проконзул сукобио се са Самнитима код Алифа. Самнити су поново били разбијени и сатерани у своје логоре, а након тога су се предали.32) Око 7.000 самнитских савезника тада је продано у ропство. Након одласка Квинта Фабија из Самнија настали су нови немири.33) Током 304. пре Христа изабран је за цензора. Изгледа да је тада укинуо један амандман Апија Клаудија из 312. пре Христа. Повећао је моћ витезова, а дозволио је и учешће ослобођених робова у четири градске трибе.

Битка код Тиферна 297. пре Христа

Поново је изабран за конзула 297. пре Христа. Није се био ни кандидовао, али бирали су га због страха од Самнита и Етрураца, који су тада окупљали велику војску.34) Квинт Фабије Максим је одбијао кандидатуру, али на крају је попустио, али је тражио да други конзул буде Публије Деције Мус.35) Успео је да победи Самните уз помоћ једне варке. Док се кретао Самнијумом Самнити су припремили заседу у једној долини крај Тиферна.36) Међутим није дозволио да га Самнити изненаде, па су Самнити сишли у равницу. Римљани нису на нормалан начин могли да победе, па су прибегли лукавству. Луције Корнелије Сципион Барбат је повукао хастате прве легије из битке и тајно их је одвео околним путем на узвишења Самнитима иза леђа.37) Требало је да коњички напад уследи када Сципион са својом војском заузме узвишења. Међутим коњички напад на Самните уследио је прерано, па се напад изјаловио, а Самнити охрабрили и кренули у напад. Током битке Луције Корнелије Сципион Барбат је коначно заузео узвишења иза Самнита.38) Онда је Квинт Фабије Максим објавио лажну вест да је то заправо војска другога конзула, која је дошла у помоћ.39) Самнити су се преплашили и дали су се у бег.

Одлучујућа победа над Самнитима код Сентинума 295. пре Христа

Изабран је за конзула поново 295. пре Христа. Поново је тражио и добио да други конзул буде Публије Деције Мус. Међутим међу њима је дошло до свађе. Сенат је тражио да Фабије добије заповедништво у Етрурији, иако се заповедништво иначе одређивало коцком.40) Публије Деције се пред народом жалио на одлуку Сената, као на ометање и спречавање доласка плебејаца на високе положаје. Ипак и народ се сложио да се команда за рат у Етрурији повери Квинту Фабију Максиму. У великој бици код Сентинума 295. пре Христа победио је коалицију Самнита, Етрураца, Умбра и њихових галских савезника. Била је то одлучујућа битка Трећега самнитскога рата.

Литература


Kvint Fabije Maksim Rulijan

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3)
Ливије 8.18
4)
Ливије 8.29
5) , 6)
Ливије 8.30
7) , 8) , 9) , 10)
Ливије 8.33
11)
Ливије 8.35
12)
Ливије 8.38
13)
Ливије 9.22
14) , 15) , 16)
Ливије 9.23
17)
Ливије 9.33
18) , 19)
Ливије 9.35
20) , 21)
Ливије 9.36
22) , 23) , 24)
Ливије 9.37
25)
Ливије 9.38
26)
Ливије 9.40
27) , 28) , 29) , 30)
Ливије 9.41
31) , 32)
Ливије 9.42
33)
Ливије 9.43
34) , 35)
Ливије 10.13
36) , 37)
Ливије 10.14
38) , 39)
Ливије 10.12
40)
Ливије 10.24
квинт_фабије_максим_рулијан.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/03 16:19