Корисничке алатке

Алатке сајта


публије_деције_мус_конзул_312._пре_христа

Публије Деције Мус (конзул 312. пре Христа)

Публије Деције Мус (конзул 312. пре Христа) (лат. Publius Decius Mus) (до 295. пре Христа), четири пута био римски конзул (312, 308, 297. и 295. пре Христа). Отац му је био Публије Деције Мус, познат по свом жртвовању за победу у Латинском рату. Он се попут оца жртвовао у бици код Сентина 295. пре Христа.1)

Први конзулат

По први пут изабран је за конзула 312. пре Христа заједно са Марком Валеријем Максимом Корвом. Пошто је био тешко болестан остао је у Риму, па је Сенат због тога именовао диктатора Гаја Сулпиција Лонга.2) Током 309. пре Христа служио је као легат под диктатором Луцијем Папиријем Курсором. Истакао се у бици у којој су Римљани под заповедништвом Луција Папирија Курсора победили Самните. У тој бици командовао је коњицом на левом крилу.3)

Рат са Етрурцима и побуна Умбра

Славан због победе над Самнитима, именован је 308. пре Христа за конзула заједно са Квинтом Фабијем Рулијаном.4) Добио је команду за рат у Етрурији. Био је успешан у рату са Етрурцима. Тарквијенезе је натерао да снабдевају римску војску и да траже мир. Разорио је нека утврђења Волсинија, па су Етрурци од њега тражили мир. Публије Деције Мус им је дао само примирје на годину дана, али под условом да за то време плаћају римску војску.5) Чим је успостављен мир у Етрурији избила је побуна Умбра.6) Умбри су успели да побуне и део Етрураца, а мобилизирали су велику војску, па су планирали да нападну и Рим.7) Публије Деције Мус је одмах напустио Етрурију и кренуо према Риму. Опасност од Умбра била је толико велика да су Римљани звали и другога конзула да обустави рат у Самнијуму и да дође у Етрурију. Умбре је изненадила појава другога конзула. Напали су војску Квинта Фабија Рулијана, али након пораза су се предали.

Залаже се за права плебејаца

Током 305. пре Христа био је командант коњице за време диктатора Публија Корнелија Сципиона.8) Био је 304. пре Христа изабран за цензора. Током 300. пре Христа народни трибуни Квинт и Гнеј Огулније тражили су да плебејци могу да буду изабрани за понтифике или аугуре.9) Тражили су да се поред постојећа 4 понтифика и 4 аугура додају још 4 понтифика и 5 аугура и да се они бирају међу плебејцима.10) Око тога се развила полемика и Публије Деције Мус се залагао да плебејци могу да постану понтифици, а највише му се противио Апије Клаудије Цек.11) Закон је био изгласан, а Публије Деције Мус је био изабран за једнога од 8 понтифика.12)

Победа над Апулцима код Малевента

По трећи пут је биран за конзула 297. пре Христа заједно са Квинтом Фабијем Максимом Рулијаном.13) Оба конзула су кренула у рат против Самнита. Квинт Фабије је победио Самните у бици код Тиферна. Пре битке Апулци су намеравали да се прикључе Самнитима, али Публије Деције Мус их је победио у бици код Малевента.14) У бици је погинуло 2.000 Апулаца. Након те две победе римске војске Публије Деције је са својом војском стигао у Самнијум. Две конзулске војске су пет месеци пустошиле Самнијум.15)

Као проконзул осваја три самнитска града

Публије Деције је и након истека мандата остао као проконзул 296. пре Христа у Самнијуму.16) Наставио је да пустоши Самнијум, а самнитску војску је истерао из земље. Самнити су се склонили код Етрураца покушавајући да од њих добију подршку. Публије Деције је знао да су самнитски градови након одласка војске веома слабо брањени, па је зато напао самнитске градове.17) Најпре су напали и освојили моћан и богат град Мургантију. Ту су заробили 2.100 Самнита и стекли много ратнога плена. Римска војска је била одушевљена пленом и омиљеним војсковођом.18) Пошто је ратни плен оптерећивао војску Публије Деције је наговорио војску да продају плен да би неоптерећени напали следећи град. Након тога заузели су Ромуле и Ферентин , где су добили велики ратни плен и много заробљеника.19)

Четврти конзулат

По четврти пут изабран је за конзула 295. пре Христа заједно са Квинтом Фабијем Максимом Рулијаном.20) Поново је Квинт Фабије Максим Рулијан тражио и добио да други конзул буде Публије Деције Мус. Међутим међу њима је дошло до свађе. Сенат је тражио да Фабије добије заповедништво у Етрурији, иако се заповедништво иначе одређивало коцком.21) Публије Деције се пред народом жалио на одлуку Сената, као на ометање и спречавање доласка плебејаца на високе положаје. Ипак и народ се сложио да се команда за рат у Етрурији повери Квинту Фабију Максиму. Касније је Квинт Фабије тражио да му сенат одобри да и Публије Деције ратује заједно са њим. Самнити су се удружили са Етрурцима, Галима и Умбрима са циљем да се заустави римска хегемонија.

Славна погибија

Конзули су прешли Апенине и на територији Сентина су се нашли близу коалиције Самнита, Етрурац, Гала и Умбра.22) У бици код Сентина Квинт Фабије је командовао десним крилом насупрот Самнита, а Публије Деције Мус командовао је левим крилом насупрот Гала.23) Етрурци и Умбри су добили задатак да током битке нападну римски логор. Квинт Фабије је намерно на почетку битке штедео снаге, а Публије Деције је кренуо одмах жестоко против Гала. Римска пешадија је посустајала пред налетом Гала на крилу Публија Деција Муса, па је он са коњицом ушао у битку. Два пута су потискивали галску коњицу. Римска коњица је напредовала до пешадијске линије, а ту су Гали нападали из борних кола. Борна кола су уплашила римску коњицу, па се коњица дала у бег.24) Након тога поколебала се и римска пешадија, па је узмицала испред галске пешадије. Након тога Публије Деције Мус одлучио је да погине славно попут његова оца Публија Деција Муса и да се жртвује не би ли тако победила римска војска. Заветовао се уз молитву и исти поступак попут његова оца.25) Зајурио се тамо где је било највише непријатеља и ту је погинуо.26) Римљани су након тога престали да се повлаче и поново су успоставили бојни ред. У међувремену је стигла помоћ и са римске десне стране. Битка се окончала римском победом.

Литература


Publije Decije Mus (konzul 312. pre Hrista)

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2)
Ливије 9.29
3) , 7)
Ливије 9.40
4)
Ливије 9.40-41
5) , 6)
Ливије 9.41
8)
Ливије 9.44
9) , 10)
Ливије 10.6
11)
Ливије 10.7
12)
Ливије 10.9
13)
Ливије 10.14
14) , 15)
Ливије 10.15
16)
Ливије 10.16
17) , 18) , 19)
Ливије 10.17
20)
Ливије 10.22
21)
Ливије 10.24
22) , 23)
Ливије 10.27
24) , 25) , 26)
Ливије 10.28
публије_деције_мус_конзул_312._пре_христа.txt · Последњи пут мењано: 2021/09/07 13:28