Корисничке алатке

Алатке сајта


фонд_солидарности_душа_дјеце

Фонд солидарности Душа дјеце

Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству (познат као Фонд солидарности Душа дјеце), јавна установа у Републици Српској чији је циљ омогућити обољелој дјеци дијагностику и лијечење у иностраним земљама.

Сједиште му се налази у Бањој Луци.

Дјелокруг

Средства Фонда солидарности додјељују се дјеци узраста до 18 година живота. Циљ је омогућити обољелој дјеци која су држављани Босне и Херцеговине и Републике Српске и осигураници Фонда здравственог осигурања Републике Српске, а којој није могуће пружити адекватну здрaвствену услугу у здравственим установама у Републици Српској, као ни у другим здравственим установама са којима Фонд здравственог осигурања Републике Српске има потписан уговор, дијагностику и лијечење у иностраним земљама у којима дјелују здравствене установе у којима је то могуће.1)

Фонд солидарности прикупља средства из: буџета Републике Српске, посебног доприноса за солидарност на терет буџетских корисника, јавних предузећа, установа, органа управе и управних организација, посебног доприноса за солидарност у износу од 0,25% нето плате запосленог лица у Републици Српској, буџета општина и градова, донација привредних друштава, предузетника и појединаца и осталих средстава. Одлуку о додјели средстава доноси директор уз сагласност Управног одбора, а на предлог чланова Комисије за додјелу средстава.2)

Организација

Органи Фонда солидарности су Управни одбор и директор.

Управни одбор има 15 чланова именованих из реда представника истакнутих здравствених радника, Савеза синдиката Републике Српске, Савеза општина и градова Републике Српске, Привредне коморе Републике Српске, медија и удружења чији су циљеви усмјерени на побољшање услова за лијечење обољеле дјеце. Влада Републике Српске именује Управни одбор.

Директор руководи, представља и заступа Фонд солидарности. Влада Републике Српске именује директора на основу јавног конкурса.

При Фонду солидарности постоји и Комисија за додјелу средстава. Влада Републике Српске, на предлог министра здравља и социјалне заштите, рјешењем именује Комисију од пет чланова, из реда истакнутих стручњака у одговарајућим областима медицине и одређује предсједника и замјеника предсједника Комисије.

Надзор над прикупљањем и расподјелом средстава Фонда солидарности врши радно тијело Народне скупштине Републике Српске, којим предсједава посланик из највеће опозиционе партије. Чланове радног тијела чине и два представника Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске.3)

Сродни чланци

Спољне везе

1)
Чланови 2. и 3. Закона о Фонду солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству („Службени гласник Републике Српске”, бр. 100/17 и 103/17)
2)
Чланови 6. и 10. Закона о Фонду солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству
3)
Чланови 4, 5, 10. и 13. Закона о Фонду солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству
фонд_солидарности_душа_дјеце.txt · Последњи пут мењано: 2024/01/19 23:32